Koulut lv. 2013-2014

Iin kunnan opetuspalveluiden tavoitteena on turvata alueellisesti kilpailukykyiset sekä tehokkaasti ja laadukkaasti tuotetut opetuspalvelut.

Iin kunnan peruskoulun oppilasalueet
- peruskoulun oppilasalueetpdf, 144 kb, kartta oppilasalueistapdf, 470 kb, kartta Haminan ja Ojakylän koulun oppilasalueistapdf, 278 kb

Opetus- ja varhaiskasvatuspäällikkö:
Vesa Anttila, p. 050 406 8500, vesa.anttila(a)ii.fi
Kunnanvirasto 3. kerros

Opetuspalveluiden toimistosihteerit:
Tuula Keskikallio, p 050 395 0351, tuula.keskikallio(a)ii.fi
Marja-Liisa Viinamäki, p. 050 395 0352, marja-liisa.viinamaki(a)ii.fi
Kunnanvirasto, Tuula 1. kerros, Marja-Liisa 2 kerros.

Iin kunnassa on neljä opetusaluetta:

  • Alue 1 (Alarannan koulu, Jokikylän koulu, Kuivaniemen koulu, Ojakylän koulu ja Olhavan koulu)
  • Alue 2 (Aseman koulu, Haminan koulu, Pohjois-Iin koulu ja Ylirannan koulu)
  • Alue 3 (Valtarin koulu)
  • Alue 4 (Iin lukio)

ALUE 1 Alarannan koulu, Jokikylän koulu, Kuivaniemen koulu, Ojakylän koulu ja Olhavan koulu Rehtori Markku Varanka, p. 050 388 1831, markku.varanka(a)ii.fi

Alarannan koulu
Esiopetus ja vuosiluokat 1 - 6
Kuokkalantie 14, 91100 Ii

Jokikylän koulu
Esiopetus ja vuosiluokat 1 - 6
Ylihyryntie 2, 95130 Hyryoja

Kuivaniemen koulu
Esiopetus ja vuosiluokat 1 - 9
Opintie 30, 95100 Kuivaniemi

Ojakylän koulu
Esiopetus ja vuosiluokat 1 - 6
Härmänkuja 21, 91100 Ii

Olhavan koulu
Esiopetus ja vuosiluokat 1 - 6
Koulukuja 9, 91140 Olhava

ALUE 2 Aseman koulu, Haminan koulu, Pohjois-Iin koulu ja Ylirannan koulu
Rehtori Jari-Jukka Jokela, p. 050 395 0463, jari-jukka.jokela(a)ii.fi

Aseman koulu
Esiopetus ja vuosiluokat 1 - 6
Maalismaantie 32, 91110 Ii as.
Haminan koulu
Esiopetus ja vuosiluokat 1 - 6,
pienluokat 0 - 10
Kirkkotie 5, 91100 Ii
Pohjois-Iin koulu
Esiopetus ja vuosiluokat 1 - 6
Virkkulantie 27, 91100 Ii

Ylirannan koulu
Vuosiluokat 1 - 6
Yli-Iintie 224, 91110 Ii as.

ALUE 3 Valtarin koulu
Rehtori Taisto Soininen, p. 050 395 0412, taisto.soininen(a)ii.fi

Valtarin koulu
Vuosiluokat 7 - 9
Koulutie 2, 91100 Ii

ALUE 4 Iin lukio
Rehtori Tuomas Kulha, p. 050 574 8615, tuomas.kulha(a)ii.fi

Iin lukio
Koulutie 2
91100 Ii