Kunnallinen varhaiskasvatus

Iissä tarjotaan varhaiskasvatuspalveluja päiväkodeissa, ryhmäperhepäivähoidossa ja perhepäivähoidossa.

Varhaiskasvatuspaikkaa hakiessa lisätietoja tarvittaessa antaa päiväkodin johtajat.

Päiväkodit

Nikkarin päiväkoti (Timpurintie 7, 91100 Ii)
Päiväkodin johtaja Kirsti Tuominen, p. 040 357 7999, kirsti.tuominen [at] ii.fi
Apulaisjohtaja Johanna Palola, p. 040 823 7011, johanna.palola [at] ii.fi

Nikkarin päiväkoti on avoinna klo 6.00-17.00. Päiväkodissa on yhdeksän lapsiryhmää. Kiviset, Soraset ja Peikkoset (esiopetus), Hippuset (1-3 vuotiaat), Maahiset, Muruset, Nuppuset, Siruset ja Tiitiäiset (2-5 vuotiaat).

  • Esiopetus Kiviset, p. 040 526 7451
  • Esiopetus Soraset, p. 040 162 8504
  • Esiopetus Peikkoset, p. 040 672 5144
  • Maahiset, p. 040 648 5599
  • Hippuset, p. 040 649 2216
  • Muruset, p. 040 826 3882
  • Nuppuset, p. 040 701 8477
  • Siruset, p. 040 631 7740
  • Tiitiäiset, p. 040 641 6080

Haminan päiväkoti (Valtarintie 11 A ja 11 B, Ii)
Päiväkodin johtaja Tanja Rajala, p. 040 182 9592, tanja.rajala [at] ii.fi
Varaesimies Anna-Leena Moilanen, p. 040 723 8110, anna-leena.moilanen [at] ii.fi

Haminan päiväkoti on avoinna lasten ennalta ilmoitettujen hoitoaikojen mukaan. Päiväkodissa on kolme lapsiryhmä. Vuorohoitoryhmässä palvellaan perheitä, jotka vanhempien vuorotyön vuoksi tarvitsevat lapsilleen hoitoa iltaisin, öisin ja viikonloppuisin. Toimimme yhteisissä tiloissa Haminan koulun vieressä.

  • Valkoapilat vuorohoito, p. 040 768 2551, apilat [at] ii.fi
  • Puna-apilat vuorohoito, p. 040 768 2551
  • Vanamot, p. 040 768 2210 (Valtarintie 11 B)

Lakson päiväkoti (Kauppatie 10, Ii)
Päiväkodin johtaja Leena Juhonen, p. 040 723 8800, leena.juhonen [at] ii.fi
Varaesimies Taija Paakkonen, p. 040 768 7883, taija.paakkonen [at] ii.fi

  •  Mansikat, p. 040 723 3400
  •  Mustikat, p. 040 723 9118
  •  Vadelmat, p. 040 703 1008

Kuivaniemen Päiväkoti (Opintie 30, 95100 Kuivaniemi)
Päiväkodin johtaja Kirsti Kehus, p. 040 641 1003, kirsti.kehus [at] ii.fi
Varaesimies Marika Hietala, p. 040 669 3810, marika.hietala [at] ii.fi

  • Menninkäiset, p. 040 669 3810
  • Päivänsäteet, p. 040 669 3810

Alarannan päiväkoti ( Sortteerintie 14, 91100 Ii)
Päiväkodin johtaja Tanja Rajala, p. 040 182 9592, tanja.rajala [at] ii.fi
Varaesimies Anna-Leena Moilanen, p. 040 723 8110, anna-leena.moilanen [at] ii.fi

  • Lumpeet, p.040 655 5155
  • Ulpukat, p. 040 869 8295

Jakun ryhmäperhepäiväkoti
Jakuntie 85 A 1, 91210 Jakkukylä, Leppäkertut, p. 040 683 1120
Päiväkodin johtaja Kirsti Kehus, p. 040 641 1003, kirsti.kehus [at] ii.fi 
Varaesimies Marika Hietala, p. 040 669 3810, marika.hietala [at] ii.fi

Olhavan Tenavatupa
Koulukuja 7, 91140 Olhava, p. 040 768 3166
Päiväkodin johtaja Kirsti Kehus, p. 040 641 1003, kirsti.kehus [at] ii.fi
Varaesimies Marika Hietala, p. 040 669 3810, marika.hietala [at] ii.fi

Perhepäivähoito

Kunnassa on useita perhepäivähoitopaikkoja ja kaksi ryhmäperhepäiväkotia. Perhepäivähoito on ohjattua, valvottua ja kunnan ylläpitämää kodinomaista hoitoa ja varhaiskasvatusta pienryhmässä hoitajan kotona tai lasten kotona. Perhepäivähoitaja vastaa lasten hoidosta, kasvatuksesta sekä toiminnan suunnittelusta ja toteutuksesta.

Perhepäivähoitajalla saa kerrallaan olla kokoaikaisessa hoidossa neljä alle kouluikäistä lasta, mukaan luettuna myös hoitajan omat alle kouluikäiset lapset. Lisäksi hoitajalla saa olla osapäivähoidossa oleva esiopetusikäinen lapsi. Perhepäivähoitajan ollessa esimerkiksi vuosi- tai sairaslomalla tai koulutuksessa lapselle järjestetään varahoitopaikka. Varahoitopaikkana voi olla päiväkoti, ryhmäperhepäivähoitokoti tai toinen perhepäivähoitaja.

Perhepäivähoidon ohjaaja Leena Juhonen, p. 040 723 8800

Vuorohoito

Vuorohoitoa järjestetään Haminan ja Kuivaniemen päiväkodeilla.

Vuorohoidolla tarkoitetaan varhaiskasvatusta, jota tarjotaan iltaisin, öisin ja viikonloppuisin. Vuorohoidon asiakasmaksut ovat samat kuin muussa varhaiskasvatuksessa. Ilta-, yö- sekä viikonloppuhoito on tarkoitettu jatkuvasti työn tai opiskelun vuoksi yleisestä varhaiskasvatusajasta (klo 6.00-18.00) poikkeavaa hoitoaikaa tarvitseville lapsille.

Toiminnan suunnittelussa ja toteuttamisessa otetaan huomioon lasten vaihtelevat varhaiskasvatusajat. Lapsen tarvitsemat varhaiskasvatusajat tulee toimittaa sähköisen asioinnin kautta kolmeksi viikoksi kerrallaan, sen jälkeen tuleviin varhaiskasvatusaikojen muutoksiin ei sitouduta.

Vuoropäivähoidon linjaus